Aller au contenu principal

CPAS Woluwe-Saint-Lambert

Het OCMW van Sint-Lambrechts-Woluwe op de IC-Award 2026 : interne controle in de kijker

Op 1 oktober 2026 namen drie medewerkers van het OCMW van Sint-Lambrechts-Woluwe deel aan de uitreiking van de IC-Award in Brussel. Na een opleiding over interne controle en risicobeheer stelden zij er hun project rond het traject van een sociale aanvraag voor: « Interne controle: van procedure tot waakzaamheid ». 

Publicatiedatum : 9 oktober 2026

 

Opleiding rond interne controle

In het kader van dit initiatief schreef het OCMW drie medewerkers in voor een meerdaagse opleiding rond interne controle en risicobeheer.

Op het programma stonden onder meer :

  • compliance,
  • risicobeheer,
  • de controleomgeving,
  • organisatorische beheersing,
  • IT-risico’s
  • fraudepreventie
  • enz.

De opleiding werd afgesloten met een examen, dat de drie deelnemers met succes aflegden. Eén van hen behaalde daarbij zelfs de tweede plaats.

De opleiding stelde hen niet alleen in staat om hun kennis van de principes van interne controle te verdiepen, maar bood hen ook een kader om de bestaande werkwijzen binnen het OCMW te analyseren en verbeterpunten te identificeren.

Interne controle : van procedure tot waakzaamheid

Het project voor de IC-Award werd gedragen door drie professionals uit de Departement voor Maatschappelijk Welzijn: de project- en ontwikkelingsmedewerker van de sociale software, de verantwoordelijke van de Dienst Wonen & Onthaal en Reportingreferent, en de adjunct-directeur van het Departement voor Maatschappelijk Welzijn.

Hun reflectie richtte zich op het traject van een sociale aanvraag, vertrekkend vanuit een eenvoudige vaststelling: interne controle maakt al deel uit van de werking van het OCMW, ook al wordt die niet altijd als dusdanig benoemd.

De werkprocessen bevatten immers verschillende controleactiviteiten. De werkwijzen kunnen echter verschillen van maatschappelijk werker tot maatschappelijk werker en de opvolging ervan wordt niet altijd op een uniforme manier vastgelegd.

Het project richtte zich onder meer op de functiescheiding en de dubbele validatie, met als doel de controles die in het traject van een sociale aanvraag zijn ingebouwd, te versterken.

Daarnaast werden fiches voor interne controle ontwikkeld. Deze maken het mogelijk om controles te formaliseren, eventuele afwijkingen te identificeren, corrigerende acties te bepalen en de opvolging ervan te verzekeren.

Het doel is dus niet noodzakelijk om nieuwe procedures te creëren, maar wel om bestaande praktijken beter te structureren, te formaliseren en op te volgen.

Een waardevolle ervaring en gelegenheid tot uitwisseling

Naast de voorstelling van het project bood de deelname aan de IC-Award een mooie gelegenheid om andere professionals te ontmoeten, goede praktijken uit te wisselen en verschillende benaderingen van interne controle te ontdekken.

De gesprekken met de jury en de andere deelnemers leverden bovendien waardevolle feedback en nieuwe inzichten op om deze aanpak binnen het OCMW verder te ontwikkelen.

Deze ervaring belicht een concrete aanpak binnen onze organisatie en toont aan dat interne controle in de eerste plaats een instrument is om de kwaliteit, de samenhang en de beheersing van processen te versterken.

Titre de votre appel a l'action

Description courte qui incite le lecteur a cliquer sur le bouton ci-dessous.

À propos de cet article

Publié par le CPAS de Woluwe-Saint-Lambert. Pour toute question, contactez-nous au 02 777 75 31 ou par email à info@cpas.woluwe1200.be.